محصولات فرنیو

آشنایی بیشتر با ظروف پلاستیکی بسته بندی:

بسته بندی یکی از مواردی است که امروزه به شدت کاربردی بوده و برای هر چیزی از مواد غذایی گرفته تا مواد بهداشتی، دارویی و ... مورد استفاده قرار می گیرد. مواد مصرفی و متریال های مختلفی وجود دارند که به منظور بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند و هر یک کاربرد خاص خود را دارند. اما رایج ترین و معمول ترین متریالی که به این منظور مورد استفاده ی عموم از تولید کننده تا مصرف کننده قرار می گیرد چیزی نیست به غیر از ظروف پلاستیکی بسته بندی. ظرف های بسته بندی پلاستیکی در انواع و اقسام مختلف طراحی شده و به بازار عرضه می شوند. در این مطلب قصد داریم تا مفصلا به این بپردازیم که ظروف پلاستیکی بسته بندی چیست؟، ابعاد ظروف پلاستیکی بسته بندی به چه صورت است؟، انواع ظروف پلاستیکی بسته بندی کدام هستند و قیمت ظروف پلاستیکی بسته بندی با توجه به چه عامل هایی تغییر می کند.

اگر دوست دارید تا یک مرجع بسیار معتبر و حرفه ای که ظروف پلاستیکی بسته بندی مرغوب و با سطح کیفی بالا ارائه می دهد را پیدا کنید پیشنهاد می کنیم از خدمات گروه تولیدی سپهر پلاست استفاده کنید. این گروه به تولید انواع مختلف ظرف های پلاستیکی در طرح ها و رنگ های مختلف و با بهترین کیفیت ممکن می پردازد. 

 

 

 

ظروف پلاستیکی بسته بندی

 

 

 

 

ظروف پلاستیکی بسته بندی چیست؟

برخی محصولات هستند که می بایست به صورت بسته بندی شده و در پکیجینگ کاملا حرفه ای به بازار عرضه شوند. چرا که این محصولات ممکن است در ارتباط با هوا و اکسیژن آن اکسید شوند، یا تازگی خود را از دست دهند، یا اصلا خراب شده و فاسد شوند. در اینجا است که بحث بسته بندی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می شود. برای بسته بندی ظرف های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از محبوب ترین و رایج ترین انتخاب ها را می توان ظروف پلاستیکی بسته بندی به شمار آورد. این دسته از ظرف های بسته بندی می توانند در انواع مختلفی بسته به نیاز مصرف کننده تولید شده و به بازار عرضه شوند.

مصرف کننده ها هم می توانند هم عمده و هم جزئی باشند. به عنوان مثال کارخانه های تولیدی مواد غذایی را می توان در دسته ی مصرف کننده های عمده به شمار آورد، این در حالی است که شخص شما در منزل که برای بسته بندی از ظرف های پلاستیکی استفاده می کنید می توانید به عنوان یک مصرف کننده ی جزء ظرف های پلاستیکی به شمار بیایید. ظروف پلاستیکی بسته بندی در سایزهای مختلف و انواع متنوعی به وسیله ی شرکت های تولید کننده ی این محصولات تولید شده و سپس در اختیار عموم قرار می گیرد. هر مصرف کننده ای بسته به نیازی که دارد آن محصولی را برای وی مناسب است را انتخاب نموده و از آن بهره می برد. در ادامه بیشتر در مورد انواع ظرف های پلاستیکی که به منظور بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند به صحبت خواهیم پرداخت.

 

 

 

 

 در ادامه مطالب خواهیم خواند:

 

آشنایی بیشتر با ظروف پلاستیکی بسته بندی

ظروف پلاستیکی بسته بندی چیست؟

سایر علت های انتخاب ظروف پلاستیکی بسته بندی چیست؟

انواع ظروف پلاستیکی بسته بندی به چه شکل هستند؟

ظرف جار پلاستیکی چیست و چه موارد مصرفی دارد؟

قیمت ظروف پلاستیکی بسته بندی به چه عامل هایی بستگی دارد؟

کدهایی که روی ظروف پلاستیکی بسته بندی درج می شوند به چه مفهوم هستند؟

 

 

 

 

برای خواندن مطالب درموردچاپ لیوان یکبار مصرف:

 

ظروف پلاستیکی بسنه بندی

 

 

ظروف پلاستیکی بسته‌بندی طلقی

تولید محصولات پلاستیکی طلقی در کشور ما به علت توجه مخصوص به مواد اولیه باکیفیت و در دست بودن دستگاه‌ها و ماشین های تولید این محصولات در این روزها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، و شرکت های زیادی در حال تولید این نوع از محصولات هستند. محصولات پلاستیکی بسته‌بندی طلقی  از نمونه تولیداتی بوده که افراد زیادی از آن استفاده می­کنند و در جاهای مختلفی از شرکت های تولیدکننده مواد خوراکی تا خانه‌ها از این نوع محصولات استفاده می­کنند.از آنجایی که در تولید این ظروف از مواد اولیه به خصوصی بهره برده می­شود، استفاده از آن نیز اهمیت زیادی یافته است. ظروف بسته‌بندی طلقی همان طور که گفته شد از نمونه پرکاربردترین محصولات بوده که در اندازه‌ها و طرح های متنوعی تولید و عرضه می­گردد.از این ظروف می­توان برای ارائه محصولات مختلفی از محصولات خوراکی تا بهداشتی و ... استفاده نمود. نظر به اینکه ظروف بسته‌بندی طلقی طراحی بسیار زیبا و شیکی دارند، امروزه در خیلی از شرکت های بسته‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این ظروف عموماً جهت بسته‌بندی محصولات لاکچری نیز استفاده می­کنند. از جمله بهترین کاربردهایی که این ظروف دارند می‌توان به : بسته‌بندی انواع شکلات، شیرینی، بسته‌بندی انواع قهوه، نسکافه، بسته‌بندی آجیل و همین طور بسته‌بندی زعفران اشاره کرد. مواردی که ذکر شد تنها کاربرد ظروف بسته‌بندی طلقی نیست و همان طور که در قبل اشاره کردیم از این ظروف در طیف وسیعی از بسته‌بندی محصولات استفاده می­شود و روزبه‌روز کاربرد آن­ها گسترش بیشتری می‌یابد.

 

سایر علت های انتخاب ظروف پلاستیکی بسته بندی چیست؟

در قسمت قبلی به ذکر برخی دلیل ها برای استفاده از ظروف پلاستیکی بسته بندی پرداختیم. در این بخش هم به سایر علت های انتخاب ظروف پلاستیکی بسته بندی خواهیم پرداخت. پلاستیک ها می توانند در شکل های ظاهری مختلفی قالب گرفته شده و انواع مختلف ظرف ها را با طراحی های مختلف به وجود آورند. از شکل های ساده مانند دایره و بیضی و مستطیل تا طرح های دیگر مانند ظرف های قلبی شکل، ظرف های چند ضلعی و سایر مواردی از این دست را می توان برای ظرف های بسته بندی پلاستیکی در اختیار داشت. همچنین این دسته از ظرف های بسته بندی را میتوان در سایزهای مختلف از بسیار بسیار کوچک تا ظرف های مخصوص بسته بندی با سایز بسیار بزرگ را در اختیار داشت و بنا بر نیازی که هست از آنها استفاده کرد.

علاوه بر این بحث ضد باکتری بودن برخی از این ظرف ها نیز مطرح می شود که مشخصه ی بسیار مهمی برای بسته بندی برخی ظرف ها به شمار می آید. برای مثال ظرف هایی که به منظور بسته بندی برای برخی داروها مورد استفاده قرار می گیرند می بایست حتما دارای این مشخصه بوده و ضدباکتری باشند. مورد دیگری هم که در این زمینه مطرح می شود این است که پلاستیک ها می توانند هم به صورت شفاف و هم به صورت غیر شفاف تولید شده و مورد استفاده قرار بگیرند.

برای برخی بسته بندی ها مانند مواد غذایی که ظاهر زیبایی دارند و می خواهیم شکل آنها از بیرون بسته بندی هم مشاهده شود یا مواد غذایی که تازگی آنها و کیفیتشان از شکل ظاهری آنها مشخص می شود و لازم است دیده شوند می بایست از ظروف بسته بندی  طلقی استفاده شود که کاملا شفاف هستند. در مقابل گاها نیازی به این امر نبوده و ظرف های مات و غیرشفاف هم می توانند برای بسته بندی مورد استفاده قرار بگیرند.

 

 

ظروف پلاستیکی بسته بندی

 

 

مزایا و معایب ظروف پلاستیکی بسته‌بندی:

بسته‌بندی پلاستیکی امروزه به یکی از جدایی‌ناپذیرترین بخش های زندگی انسان تبدیل شده است و نمی­توان به راحتی از آن گذشت اما سؤال اینجاست که این نوع از بسته‌بندی چه مزیت‌ها و معایبی برای زندگی ما و طبیعت اطرافمان دارد. در اینجا به مهم‌ترین مزایا و معایب بسته‌بندی پلاستیکی می‌پردازیم:

مزایا:

 • دوام بالای بسته‌بندی پلاستیکی ک بسته‌بندی پلاستیکی از بادوام‌ترین انواع بسته‌بندی است، امروزه انواع و اقسام محصولات ( از خوراکی‌ها گرفته تا لوازم بهداشتی ، الکترونیکی و...) به وسیله بسته‌بندی های پلاستیکی به بازار عرضه می­شوند . این نوع بسته‌بندی‌ها مانع قوی در برابر فاسد شدگی، شکستن، آسیب دیدن و... هستند.
 • سبک بودن بسته‌بندی پلاستیکی: پلاستیک به عنوان یکی از سبک‌ترین مواد در انواع بسته‌بندی های شناخته می‌شود، مطالعات نشان داده‌اند که جایگزینی پلاستیک باهر یک از انواع دیگر بسته‌بندی‌ها ( مقوا، شیشه ، آلومینیوم، فولاد، لاستیک و...) حداقل 4.5 برابر بالاتر از وزن پلاستیک است.
 • مقرون و به صرفه بودن بسته‌بندی پلاستیکی: بسته‌بندی پلاستیکی بسیار ارزان است. وزن کم آن هزینه حمل‌ونقل را به شکل چشمگیری کاهش می­دهد. این متریال هم در هزینه‌های تحویل محصولات به دست مصرف‌کنندگان و هم در هزینه‌های بازیافت آن بسیار کم بها و ارزان است.

معایب

 • پایین بودن نقطه ذوب: پلاستیک نوعی از متریال است که نقطه ذوب پایینی دارد و به همین خاطر در مناطقی که درجه حرارت بالاست بسیار مشکل‌ساز خواهد بود . همین ویژگی پلاستیک را به عنوان یک ماده قابل اشتعال و خطرناک می­شناسد.
 • آسیب رساندن به محیط‌زیست: همان طور که می­دانید پلاستیک ماده‌ای است که قابلیت تجزیه و بازگشت به طبیعت را ندارد. قرن‌ها طول می­کشد تا یک تکه پلاستیک جذب محیط‌زیست شود. دفع نادرست این ماده باعث می­شود که پلاستیک به طبیعت راه‌یافته و آسیب به آن برساند همین طور بسته‌بندی های پلاستیکی مواد غذایی حاوی مواد مضری برای بدن انسان هستند.

 

انواع ظروف پلاستیکی بسته بندی به چه شکل هستند؟

ظروف پلاستیکی بسته بندی در انواع مختلفی طراحی شده و به بازار عرضه می شوند که از جمله ی آنها می توان به ظروف پلاستیکی درب دار بسته بندی، ظروف بسته بندی  طلقی، ظرف جار پلاستیکی و سایر مواردی از این دست را نام برد. ظروف بسته بندی پلاستیکی درب دار یکی از معمول ترین و در عین حال محبوب ترین ظرف های پلاستیکی هستند که به منظور بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند. چه برای بسته بندی صنعتی که به وسیله ی تولید کننده ها در مقیاس های بالا مورد استفاده قرار می گیرد و چه برای بسته بندی هایی در مقیاس خانگی و کوچک ظرف های درب دار همیشه یکی از انتخاب ها محسوب می شوند. به وسیله ی ظرف های درب دار ماده ی غذایی می توانند تازه تر بمانند و کیفیت آنها به خوبی حفظ می شوند.

همچنین آن ماده دیرتر خراب شده و ماندگاری آن به این شکل افزایش پیدا می کند. این ظرف ها می توانند شفاف و غیر شفاف باشند و در ابعاد مختلف و شکل های مختلفی تولید شوند. نوع دیگر ظرف ها را می توان ظروف بسته بندی  طلقی به شمار آورد. این دسته از ظروف عمدتا مقاومت خیلی بالایی ندارند و امکان شکستن آنها وجود دارد اما ماده های غذایی درون آنها به علت شفاف بودنشان به راحتی دیده می شود. لذا یک انتخاب خوب برای مواد غذایی است که دوست داریم شکل ظاهری، کیفیت و یا به طو کلی ظاهر آنها را به نمایش بگذاریم.

 

ظرف جار پلاستیکی چیست و چه موارد مصرفی دارد؟

 علاوه بر ظرف های پلاستیکی طلقی و درب دار ظرف های جار پلاستیکی ه یکی از انواع ظرف های پرکاربردی هستند که به منظور بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند. ظرف جار پلاستیکی که عمدتا درب دار هم هست بیشتر به منظور بسته بندی موادی مانند عسل، مربا، ترشیجات، ادویه جات، داروها، رب گوجه فرنگی، روغن، خیارشور، زیتون و سایر مواردی از این دست مورد استفاده قرار می گیرند. ظرف های جار می توانند شیشه ای هم باشند و در ظرفیت های مختلفی به تولید می رسند. این ظرف ها می توانند حجم های مختلفی را در بر بگیرند از 50 گرمی گرفته تا 100 گرمی و ظرفیت های بالاتر مانند نیم کیلویی، یک کیلویی، 5 کیلویی و 10 کیلویی.

یکی از مهمترین مزیت هایی که برای ظرف های بسته بندی جار مطرح می شوند استحکام آنها و بحث عدم آسیب دیدگی آنها می باشد. همچنینی سبک تر بودن این نوع جارها در مقایسه با انواع شیشه ای هم یک مزیت بزرگ محسوب می شود. در صورتی که به دنبال یک مجموعه ی حرفه ای برای خرید ظروف پلاستیکی بسته بندی هستید که دارای کیفیت بالایی هم باشد پیشنهاد می کنیم از تولیدات مجموعه سپهر پلاست استفاده کنید. کلیه ی این محصولات از سطح کیفی فوق العاده ای برخوردار بوده و تنوع آنها بی نظیر است. 

 

 ظروف پلاستیکی بسته بندی

 

قیمت ظروف پلاستیکی بسته بندی به چه عامل هایی بستگی دارد؟

با توجه به نوسانات قیمتی که همیشه برای محصولات و ظروف پلاستیکی بسته بندی وجود دارند ما نمی توانیم یک قیمت واحد و از پیش تعیین شده برای این ظرف ها ارائه دهیم. همچنین  تنوع در محصولات سبب می شود تا قیمت ها متغیر باشند. اما به طور کلی قیمت ها با توجه به برخی عامل ها و  پارامترها تعیین شده و می توانند با توجه به این پارامترها افزایش و کاهش داشته باشند. یکی از مهمترین موارد تاثیرگذار بر قیمت چیزی نیست به غیر از متریال اولیه ی مورد استفاده برای ظرف مورد نظر. با توجه به این که ظرف های پلاستیکی هم از جنس های مختلفی تولید می شوند لذا این متریال مصرفی می توانند سبب بالاتر رفتن و یا پایین آمدن قیمت شوند.

از جمله انواع ظرف های مصرفی با متریال مختلف می توان به ظرف های پت، ظرف های HDPE، ظرف های PVC، ظرف های LDPE، ظرف های PP، ظرف های PS و ... اشاره کرد. عامل دیگر در قیمت گذاری نوع ظرف مورد نظر است. ظرف های جار، ظرف های طلقی، ظرف های درب دار و ... هر یک می توانند دارای قیمت های مخصوص به خود باشند. ابعاد ظرف مورد نظر هم می تواند کاملا بر روی قیمت تاثیرگذار باشد. هرچقدر ظرف مورد نظر بزرگتر باشد قطعا قیمت آن در مقایسه با همرده های کوچکتر خود بالاتر می رود. استحکام و کیفیت ظرف ها هم یکی دیگر از عامل های موثر بر قیمت به شمار می آید. همچنین برخی بسته بندی ها که قابلیت قرار گرفتن در مایکروفر و یا ماشین ظرفشویی را دارند از قیمت های بالاتری برخوردار هستند.

 

کدهایی که روی ظروف پلاستیکی بسته بندی درج می شوند به چه مفهوم هستند؟

اگر تا بحال به ظروف پلاستیکی بسته بندی دقت کرده باشید حتما روی آنها به عبارت ها و عددهای برخورده اید. این اعداد و عبارات نشان دهنده ی نوع پلاستیک مصرفی برای ظرف مورد نظر هستند. این کدها و عبارت ها به شرح زیر هستند:

 1. کد 1: این کد به منظور ظرف های پلاستیکی پت (PET یا PETE 1) مورد استفاده قرار می گیرد. این دسته از ظرف ها از پلی اتیلن ترفتالات ساخته می شوند و به شدت سبک هستند.
 2. کد 2: ظرف های HDPE دارای این کد هستند که ظرف هایی سبک و بسیار سخت و مقاوم هستند. چگالی آنها زیاد بوده و شفاف هم نیستند.
 3. کد 3: ظرف های PVC که از جنس پی وی سی یا همان پلی وینیل کلراید ساخته ی شوند. این دسته از ظرف ها دارای مقاومت بالایی از هر دو جنبه ی شیمیایی و بیولوژیکی دارند.
 4. کد 4: ظروف پلاستیکی بسته بندی LDPE که چگالی پایین اما مقاومت گرمایی فوق العاده ای دارند.
 5. کد 5: ظرف های PP که سفت و سخت اما با دوام کمتری در مقایسه با سایر ظرف ها هستند. ظرف های پی پی دارای نقطه ی ذوب فوق العاده بالایی هستند و لذا می توان از آنها در ماشین ظرفشویی یا مایکروفر هم استفاده کرد.
 6. کد 6: ظرف های PS که از پلی استایرن ساخته می شوند.بی رنگ و شفاف است و بسیار مستحکم نیز هست. انعطاف این ظرف ها به شدت پایین است.
 7. کد 7: کد 7 یا Other برای هر متریالی به غیر از موارد گفته شده در شماره های 1 تا 6 از این کد استفاده می شود. مثلا پلی کربنات ها، پلی پیلیکات بیو پلاستیک و ... در این دسته قرار می گیرند.

 

 

برای خواندن مطالب درمورد ظروف بسته بندی مرغ و گوشت:

 

ظروف پلاستیکی بسته بندی

 

 


سوالات متداول:

1.ظروف پلاستیکی بسته بندی چیست؟

برخی محصولات هستند که می بایست به صورت بسته بندی شده و در پکیجینگ کاملا حرفه ای به بازار عرضه شوند. چرا که این محصولات ممکن است در ارتباط با هوا و اکسیژن آن اکسید شوند، یا تازگی خود را از دست دهند، یا اصلا خراب شده و فاسد شوند. در اینجا است که بحث بسته بندی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می شود. برای بسته بندی ظرف های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از محبوب ترین و رایج ترین انتخاب ها را می توان ظروف پلاستیکی بسته بندی به شمار آورد.

 

2. چرا ظرف های بسته بندی پلاستیکی؟

ممکن است این پرسش برای شما هم مطرح شود که چرا برای بسته بندی بیشتر از ظروف پلاستیکی بسته بندی استفاده می شود؟ چرا سایر متریال مانند فلز، چوبی و سایر مواردی از این دست به این شدت محبوب و کاربردی نیستند و تا این حد گسترده برای بسته بندی از آنها استفاده نمی شود؟ برای این کار دلیل های مختلفی وجود دارد. یکی از مهمترین مواردی که در زمینه ی بسته بندی مطرح می شود چیزی نیست به غیر از وزن کم و سبک بودن ظرف مورد استفاده برای بسته بندی

3.انواع ظروف پلاستیکی بسته بندی به چه شکل هستند؟

ظروف پلاستیکی بسته بندی در انواع مختلفی طراحی شده و به بازار عرضه می شوند که از جمله ی آنها می توان به ظروف پلاستیکی درب دار بسته بندی، ظروف بسته بندی  طلقی، ظرف جار پلاستیکی و سایر مواردی از این دست را نام برد.

 


بیشترین سوالات سرچ شده در گوگل 

مشکل بسته بندی پلاستیکی چیست؟

مشکل بسته بندی پلاستیکی این است که مقدار زیادی از آن وجود دارد و ممکن است تا ۱۰۰۰ سال طول بکشد تا به طور طبیعی تجزیه شود. پلاستیک به اقیانوس‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها سرازیر می‌شود و ما آن را در خیابان‌ها می‌بینیم. پلاستیک باعث آلودگی می شود، حیات وحش را از بین می برد و مطمئناً تولید پلاستیک نیز باید انرژی زیادی مصرف کند.
 
 

ظروف پلاستیکی چگونه بر محیط زیست تأثیر می گذارد؟

بطری PET بیش از 100 برابر تولید سمی در هوا و آب نسبت به ساخت بطری با همان اندازه از شیشه است. تولید پلاستیک می تواند برای کارگران نیز خطرناک باشد. حوادث جدی شامل انفجار، آتش سوزی شیمیایی، نشت مواد شیمیایی و ابرهای بخار سمی بوده است.
 

چگونه می توانیم سوالات پلاستیکی را کاهش دهیم؟

5 سوالی که برای کاهش استفاده از پلاستیک باید از خود بپرسیم
آیا گزینه های قابل استفاده مجدد وجود دارد که بتوانم به جای وسایل یکبار مصرف استفاده کنم؟ ...
کدام محصول کمترین ضرر را برای محیط زیست دارد؟ ...
آیا این پارچه ها و لباس ها با الیاف طبیعی ساخته می شوند؟ ...
چگونه می توانم چیزها را برای کاهش استفاده از پلاستیک ساده نگه دارم؟

 
 
 
 

 

 

سوالات (0)

هیچ سوالی در اینجا وجود ندارد

سوال خود را اضافه کنید.

ارسال سوال بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید