محصولات فرنیو

هر آنچه که باید در مورد ظروف بسته بندی بدانید:

یکی از مهمترین مسئله ایی که همواره با آن روبرو هستیم و در زندگی ما در همه ی جنبه هایش وجود دارد چیزی نیست به غیر از بسته بندی کردن. هر محصولی که فکرش را بکنید نیاز به بسته بندی دارد، از مواد غذایی بگیرید تا مواد شوینده و حتی لباس و سایر مواردی از این دست.

در این مطلب اما قصد داریم بیشتر به مواد غذایی و انواع ظروف بسته بندی برای آنها بپردازیم. چرا که صنعت بسته بندی برای مواد غذایی بسیار مهم است و علاوه بر بهداشت بر روی کیفیت و سلامت محصول هم تاثیر بسیار زیادی دارد. انواع ظروف بسته بندی دارای تنوع زیادی هستند از جنس متریال مورد استفاده گرفته تا طرح و رنگ و شکل ظاهری و ... . یکی از محبوب ترین و در عین حال پر استفاده ترین متریال موجود برای بسته بندی و ظرف هایی که برای بسته بندی به کار میروند خصوصا در حوزه ی مواد غذایی پلاستیک است.

علت این استفاده ی گسترده از پلاستیک مقاومت بالایی است که این ماده از خود نشان می دهد و همچنین به خوبی می تواند محصولات غذایی را تازه نگه داشته و کیفیت آنها را حفظ کند. در این مطلب و در ادامه قصد داریم تا به این ظرف های بسته بندی مورد استفاده برای مواد غذایی بپردازیم و در مورد مدل های ظروف بسته بندی، انواع ظروف بسته بندی و ... به صحبت بپردازیم. در صورتی که در بازار ظروف بسته بندی به دنبال انواع مختلف این ظرف ها برای بسته بندی مواد مختلف هستید از طرف های درب دار گرفته تا ظرفهای شیشه ای، کریستالی

 

 

 

 

در ادامه مطالب خواهیم خواند:

انواع ظروف بسته بندی کدام است؟

1. آشنایی با ظرف های مخصوص بسته بندی دارای درب یکبار مصرف

2. آشنایی با ظرف های بسته بندی که کاملا شفاف هستند

3. آشنایی با ظرف های بسته بندی باکیفیت بالا و شیک و لوکس

ظرف های بسته بندی در چه سایزهایی عرضه می شوند؟

قیمت ظرف های بسته بندی به چه صورت است؟

انواع مختلف ظرف های پلاستیکی مخصوص بسته بندی

سایر ظرف های پلاستیکی بسته بندی

 

برای خواندن مطالب درمورد ظروف یکبار مصرف رستورانی:

 

انواع ظروف بسته بندی کدام است؟

ظروف بسته بندی همانطور که از نام آنها مشخص است به منظور بسته بندی کردن انواع مختلف ماده های غذایی از ماده های غذایی خشک مانند خشکبار، ادویه جات و ... و نیز ماده های غذایی غیرخشک مانند عسل، میوه ها و ... مورد استفاده قرار می گیرند. این ظرف ها می توانند از جنس های مختلفی باشند، همچنین می توانند یکبار مصرف و یا با قابلیت مصرف دوباره باشند. ظرف های یکبار مصرف که به منظور بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند می توانند از متریال مختلفی به عنوان ماده ی اولیه ی ساخت استفاده کنند. پلاستیک، پلی استر و حتی برخی فلزات می توانند این مواد اولیه را تشکیل دهند. به طور کلی انواع ظروف یکبار مصرف را می توان شامل موارد زیر به شمار آورد:

 1. ظرف های مخصوص بسته بندی دارای درب
 2. ظرف های بسته بندی که کاملا شفاف هستند
 3. ظرف های بسته بندی باکیفیت بالا و شیک و لوکس

 

ظروف بسته بندی

 

 

1. آشنایی با ظرف های مخصوص بسته بندی دارای درب یکبار مصرف

یکی از انواع ظروف بسته بندی را میتوان ظرف هایی به شمار آورد که دارای درب برای ظرف مورد نظر هستند. این دسته از ظرف های مخصوص بسته بندی به شدت محبوب و کاربردی هستند و یکی از نخستین انتخاب های هر فرد برای بسته بندی مواد غذایی به شمار می آیند. ظروف بسته بندی درب دار کمک می کنند تا از پروسه ی اکسید شدن کلیه ی ماده های غذایی در معرض هوا به صورت کامل پیشگیری شده و دیگر چنین مشکلی برای مواد غذایی اتفاق نیفتد.

علاوه بر این ظرف های بسته بندی درب دار به خوبی کمک می کنند تا مواد غذایی کاملا تازه تر مانده و طول عمر بیشتری داشته باشند. معمولا این دسته از ظرف ها به عنوان ظروف بسته بندی فریزر گزینه ی بسیار مناسبی به شمار می آیند. چرا که یکی از مهمترین ویژگی هایی که از ظروف بسته بندی فریزری انتظار داریم این است که به گونه ای باشند که اجازه ندهند بوی سایر مواد به آن ماده ی غذایی جذب شود. همچنین تغییر رنگ ندادن و نیز جلوگیری از برفک زدن هم سایر ویژگی هایی است که از یک ظرف بسته بندی مخصوص فریزر انتظار داریم که همه ی این انتظارات به وسیله ی ظرف های بسته بندی دارای درب محقق می شوند.

لذا برای انواع مختلف ماده های غذایی مانند میوه ها، مواد پروتئینی، خشکبار و ... ظروف بسته بندی درب دار انتخاب کاملا مطمئن و مناسبی به شمار می آیند. در صورتی که به دنبال یک شرکت خوب و حرفه ای در زمینه ی تولید و عرضه ی ظرف های بسته بندی هستید ما به شما سپهر پلاست را معرفی می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و مطرح کردن پرسش های خود می توانید به وب سایت سپهر پلاست مراجعه کنید.

 

 

2. آشنایی با ظرف های بسته بندی که کاملا شفاف هستند

یکی دیگر از انواع ظروف بسته بندی را می توان آن دسته از ظرف هایی به شمار آورد که از نظر شکل ظاهری کاملا شفاف هستند. یکی از موارد مصرف این دسته از ظروف بسته بندی را می توان بهره گیری از انها برای پذیرایی از مهمان ها در مراسم هایی که در بیرون از خانه برگزار می شوند به شمار آورد. این دسته از ظرف های بسته بندی بسیار محبوب و پرکاربرد هستند اما مشکلی که مصرف کننده ها در ارتباط با این ظرف ها با ان مواجه می شود این است که آنها در عین دوام و استحکام خوبی که دارند احتمال شکستنشان زیاد است.

ظروف بسته بندی شیشه ای را می توان از  انواع این نوع ظرف های شفاف به شمار آورد که متریال اولیه ی مورد استفاده برای ساخت آنها ماده ای به نام پلی استایرن است. پلی استایرن یک پلیمر یا درشت مولکول است که برای تهیه ی  ظروف بسته بندی کریستالی از آن استفاده می شود و نتیجه ی نهایی هم ظرفی  بسیار خوب و قابل اطمینان است. به این علت به این نوع ظرف ها کریستالی گفته یم شود که آنها مانند ظروف کریستال شفاف و بدون رنگ هستند.

این نوع از ظرف ها دارای طرح های بسیار متنوعی هستند و در سایزهای مختلف و شکل های مختلف به بازار عرضه می شوند. از ظروف بسته بندی کریستالی به شکل مستطیل برای شکلات و پاستیل و انواع شیرینی های خشک بگیرید تا ظروف بسته بندی شیشه ای به شکل بیضی و دایره برای بسته بندی میوه های خشک یا آبنبات و ... و بسیاری طرح های دیگر مانند شش ضلعی، ظرف های با دیواره ی بلند، کوتاه و حتی ظرف های شبیه به دیس، پیش دستی و ... همه و همه از انواع ظروف بسته بندی شفاف به شمار می آیند

 

ظروف بسته بندی

 

3. آشنایی با ظرف های بسته بندی باکیفیت بالا و شیک و لوکس

یکی دیگر از انواع ظرف هایی که برای بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند را می توان ظرف های لوکس بسته بندی عنوان کرد. این دسته از ظرف ها از نظر شکل ظاهری دارای طراحی های جذاب و فاخری هستند و به همین دلیل هم می توانند به عنوان ظرف های مخصوص برای بسته بندی های خاص مورد استفاده قرار بگیرند. معمولا  کسب و کارها در صورتی که بخواهند محصولات خود را به نحوی شیک تر و لوکس تر و همچنین خاص تر در اختیار مشتری های خود قرار دهند از این دست ظرف های بسته بندی استفاده می کنند.

برای مثال بسته های هدیه ای یا اصطلاحا کادویی که برای برخی محصولات مورد استفاده قرار می گیرند از دسته ی این ظرف ها هستند. یکی از انواع بسیار کاربردی از این ظرف ها را می توان ظروف بسته بندی خشکبار به شمار آورد. گاها شما دوست دارید خشکباری که خریداری میکنید را در ظرف های لوکس در اختیار داشته باشید که به کمک این دسته از ظرف های بسته بندی به این مقصود نائل می آیید.

حتی فروشگاه ها و یا تولید کننده هایی که به تولید و عرضه ی زعفران مشغول هستند هم از این دست ظرف های بسته بندی استفاده می کنند چرا که خود زعفران هم یک کالای لوکس به شمار می آید و این قرار دادن ان در یک بسته بندی لوکس می تواند ایده ی بسیار مناسبی به شمار بیاید. 

 

ظرف های بسته بندی در چه سایزهایی عرضه می شوند؟

یکی از دغدغه های خریداران ظرف های بسته بندی این است که آیا برای آنچه که میخواهند بسته بندی کنند هر چقدر کوچک و یا هر چقدر بزرگ ظرف بسته بندی مناسب وجود دارد یا خیر؟ برای مثال ظروف کوچک نظیر ظروف بسته بندی ادویه جات یا ظروف بزرگتر برای بسته بندی نظیر ظروف بسته بندی میوه و ... هم برای خرید موجود هستند؟ در پاسخ باید بگوییم بله این ظرف ها در انواع مختلف سایزها و ابعاد تولید می شوند و هر تولید کننده ی محصولی با هر اندازه و ابعادی که بخواهد می تواند این ظرف ها را سفارش داده و دریافت نماید. حتی شما می توانید این ظرف های بسته بندی را در سایزهای سفارشی نیز تهیه کنید.

تنها کافی است ابعاد مورد نظر خود را به شرکت های تولید کننده ی این نوع از ظروف ارائه دهید تا بتوانید آن را در اختیار داشته باشید. معمولا و به صورت عمده ظرف های مخصوص بسته بندی در سه سایز مختلف ارائه می شوند که عبارت هستند از بزرگ، کوچک و متوسط.

البته این امر کاملا بسته به نوع محصول هم دارد. مثلا شیشه های مخصوص بسته بندی مثل ظروف بسته بندی عسل در سه سایز نیستند بلکه در بسته های وزنی مانند پانصد گرمی، یک کیلوگرمی، دو کیلوگرمی و ... ارائه میشوند.

 

 

ظروف بسته بندی

 

ظروف بسته‌بندی یکبار مصرف

بسته‌بندی به عنوان یکی از مواردی که این روزها به شدت کاربرد پیدا کرده است و هر چیزی، از مواد غذایی تا اقلام بهداشتی ، دارویی و... را در بر می‌گیرد و مورد استفاده قرار می­گیرد.بسیاری از مواد مصرفی روزانه ما و متریال هایی که مصرف عمومی دارند نیاز بسته‌بندی‌هایی دارند که می­توان با استفاده از ظروف بسته‌بندی یک‌بار مصرف آن­ها را بسته‌بندی کرد.معمول‌ترین متریالی که  جهت استفاده عمومی (تولیدکنندگان تا مصرف‌کنندگان) در دسترس است ظروف پلاستیکی می­باشند که در انواع و اقسام گوناگونی به بازار عرضه می­شوند. در واقع بسیاری از محصولات وجود دارند که باید آن­ه را به شکل بسته‌بندی یا پکینگ استاندارد و مناسب به بازار عرضه نمود. دلیل آن این است که بسیاری از این مواد( از جمله مواد غذایی و خوراکی) در مجاورت مستقیم هوا فاسد شده و از بین می­روند.به همین دلیل در سال های اخیر استفاده از بسته‌بندی های پلاستیکی عمومیت زیادی یافته است و بسیاری از مواد خوراکی و سایر متریال های حساس از این نوع بسته‌بندی‌ها استفاده نموده و به بازار عرضه می­گردند. به منظور این نوع بسته‌بندی‌ها از ظروف مختلفی استفاده می‌شود که یکی از محبوب‌ترین و عمومی‌ترین این ظروف ، ظروف بسته‌بندی یک‌بار مصرف هستند که بنا به نیاز مصرف‌کنندگان از تنوع و تفاوت زیادی برخوردار هستند.

 

قیمت ظرف های بسته بندی به چه صورت است؟

یکی از مهمترین پرسش هایی که برای خریداران ظرف های بسته بندی همواره مطرح است این است که قیمت این ظرف ها به چه صورت بوده و چگونه تعیین می شود. به طور کلی نمی توان یک قیمت مشخص و معین را برای این ظروف بیان نمود. چرا که قیمت ها همواره نوسانی بوده و در حال فراز و فرود هستند.

اما این قیمت می تواند به عامل های مختلفی وابسته باشد و با توجه به این عامل ها قیمت نهایی آن ظرف مشخص می شود. یکی از عامل های مهمی که قیمت به آنها بستگی دارد جنس متریال مصرفی است که برای تولید ظرف از آن استفاده شده است. ظرف های یکبار مصرف و یا ظرف های مخصوص بسته بندی می توانند به طور کلی از متریال مختلفی تولید شوند.

از جمله ی این متریال می توان به پلاستیک، شیشه، پلی استرهای نظیر پلی استایرن، حتی ظرف های فلزی بسته بندی مثل ظرف ها رستورانی برای بسته بندی غذاهای باقیمانده و ... اشاره کرد. پس این متریال و جنس مواد سازنده می تواند تاثیر بسزایی روی قیمت نهایی ظرف مورد نظر داشته باشد. مورد بعدی سایز ظرفی است که خریداری می کنید.

قطعا ظرف های بزرگ قیمت های بالاتری هم در مقایسه با ظرف های کوچکتر دارند. سطح کیفی ظرف مورد نظر و نیز درجه ی کیفیت آن مثلا درجه یک، دو و یا سه بودن آنها هم به شدت بر روی قیمت تاثیر می گذارند. قطعا ظرف های درجه یک از قیمت بالاتری در مقایسه با ظرف های درجه 2 و 3 برخوردار هستند. علاوه بر این طرح مورد استفاده برای ظروف هم می تواند روی قیمت اثر بگذارد.

ظرف های لوکس مخصوص بسته بندی با توجه به طرح هایی که روی آنها کار شده است می توانند دارای قیمت های بسیار بالاتری در مقایسه با ظرف های معمولی داشته باشند.

 

 

ظروف بسته‌بندی کریستالی :

ظروف بسته‌بندی کریستالی انواع مختلفی دارند  و هر کدام از آن­ها به منظور مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند،این نوع ظروف خاص، توانسته‌اند نظر مثبت بسیاری از مشتریان را به خود جلب کنند  و بازار فروش بسیار خوبی را بوجود آورند.ظروف بسته‌بندی کریستالی از نظر نوع دارای انواع مختلفی هستند که در زیر به آن­ها می‌پردازیم:

 • از نمونه‌های این ظروف بسته‌بندی کریستالی می­توان به ظروف مخصوص بسته‌بندی برای مواد غذایی اشاره نمود. که جهت بسته‌بندی و فریز کردن مواد غذایی بکار می روند. این نوع ظروف در بازار دارای تنوع بسیار زیادی هستند و بازار پر فروشی دارند.
 • نوع دیگری از ظروف بسته‌بندی کریستالی صرفاً برای میوه و سبزیجات کاربرد دارند. بسته‌بندی این اقلام در ظروف کریستالی مخصوص بسته‌بندی میوه و سبزیجات باعث حفظ سلامت، تازگی و شکل ظاهری مطلوب آن­ها می­شود. بسته‌بندی این مواد در ظروف کریستالی باعث حفظ شکل ظاهری و ارزش غذایی مواد شده که از نظر سلامت بسیار اهمیت دارد.
 • یک نوع دیگر از ظروف بسته‌بندی کریستالی به شکل جعبه‌ای می­باشند. این نوع ظروف بیشتر برای رستوران‌ها ، مهمانخانه‌ها بسیار مورد استفاده قرار می­گیرند.
 • برخی از این نوع ظروف برای بسته‌بندی خشکبار ، آجیل و شیرینی مورد استفاده هستند. این نوع ظروف بسته‌بندی از اشکال و ظرفیت های متنوعی برخوردار هستند و بسته به نیاز و انتخاب مشتری مورد استفاده قرار می­گیرند.

ظروف بسته‌بندی کریستالی را بیشتر در مراکز خرید می­توان یافت. در آنجا که ما به تنوع بالایی از این طرف بر می‌خوریم که در انواع اشکال ، ظرفیت‌ها و کیفیت‌ها در دسترس عموم قرار دارند. این نوع ظروف به دلیل تنوع بالای طرح و اندازه و شفافیت بالایشان توانسته جای بسیاری از ظروف قدیمی را بگیرند، به همین دلیل خرید ظروف بسته‌بندی کریستالی یکی از به صرفه‌ترین انتخاب‌هایی است که برای بسته‌بندی نمودن انواع خوراکی‌ها مثل: زعفران،خرما، خشکبار، تخم‌مرغ، شیرینی‌جات،مرغ و گوشت و... در خانه‌ها بکار می‌روند و قیمت‌ها آن‌ها نیز به نسبت سایر انواع ظروف بسته‌بندی قدیمی تر بسیار به صرفه‌تر است.

 

 

 

ظروف بسته بندی

 

 

انواع مختلف ظرف های پلاستیکی مخصوص بسته بندی

از معمول ترین متریال مورد استفاده برای ظرف های بسته بندی چیزی نیست به غیر از پلاستیک. البته که پلاستیک خود در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. حتما روی بسته بندی های پلاستیکی مواد غذایی عددهایی را که درج شده اند مشاهده کرده اید. این عددهای کدهایی هستند که نوع پلاستیکی که برای تولید این ظرف بسته بندی استفاده شده است را نشان می دهد. این اعداد درج شده و مفهوم آنها به شرح زیر هستند:

 1. پت که به صورت PET یا PETE 1 روی ظرف درج می شود: این نوع از ظرف ها از متریال اولیه ی پلی اتیلن ترفتالات تولید می شوند. این ماده از نظر وزنی به شدت سبک بوده و در برابر ضربه می تواند مقاومت مناسبی از خود نشان دهد. ظرف های پت می توانند هم برای مایعات و هم برای سایر مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفته و مفید عمل کنند.

 

 1. این دسته از پلاستیک ها قابلیت بازیافت مجدد را دارا هستند و این یک مزیت مهم به شمار می آید. شما بیشتر می توانید ظرف های بسته بندی از نوع پت را در انواع نوشابه ها و یا به طور کل نوشیدنی ها، ظرف های سس، بسته بندی ویتامین ها، روغن، کره ی مغزها و ... مشاهده کنید. این دسته از ظرف ها دارای تاییدیه ی FDA یا همان سازمان غذا و داروی آمریکا هم هستند.

 

سایر ظرف های پلاستیکی بسته بندی

علاوه بر ظروف پت انواع دیری از ظرف های پلاستیکی هم هستند که به شرح زیر می باشند:

 1. ظرف های پلاستیکی HDPE: این ظرف ها از پلی اتیلن ساخته می شوند و دارای جرم حجمی به شدت بالایی هستند. این نوع از پلاستیک از نظر جنسی بسیار سخت و سفت بوده و شفاف هم نیست. همچنین بسیار سبک و کم وزن است. ظرف های اچ دی پی ای بسیار مقاوم هستند و با وزن سبک خود می توانند وزن های خیلی سنگین از مواد غذایی را تحمل کنند. یک نمونه ی خوب از این ظرف ها ظرف های حمل شیر هستند. علاوه بر این در بسته بندی های آبمیوه ها، کره به صورت متراکم شده، شربت های شکلاتی معروف به سیروپ و ... هم از این ظرف ها استفاده می شود. آنها هم تاییدیه ی FDA را دارا هستند و هم قابل بازیافت می باشند.

 

3. ظرف های پی وی سی: ظرف های PVC یا پلی وینیل کلراید دسته ای از ظرف های پلاستیکی با مقاومت و استحکام بسیار بالا چه از نظر شیمیایی و چه از نظر بیولوژیکی هستند. به همین منظور هم بسیار مناسب نگهداری مواد شیمیایی مانند داروها به شمار می آیند. PVC ها هم قابل بازیافت بوده و هم دارای تاییدیه های لازم از FDA هستند. از آنها برای ظرف های بسته بندی دارو، آدامس و ... استفاده می شود.

 

 1. ظرف های LDPE: این ظرف ها هم از پلی اتیلن بوده اما برخلاف HDPE جرم حجمی پایینی دارند. ویژگی بارز این ظرف ها مقاومت حرارتی مناسب و نیز منعطف بودن آنها است. از ظرف هایی با این متریال برای بسته بندی قهوه، درب نوشابه، پکیجینگ میوه ها و سبزیجات در هایپرمارکت ها استفاده می شود.
 1. ظرف های PP: از جنس پلی پروپیلن بوده و سفت اما فاقد استحکام است. برای ظرف هایی که قرار است داخل مایکروفر یا ماشین ظرفشویی قرار بگیرند انتخاب مناسبی است. ظرف های ماست، پنیر، خامه و ... از PP است.

 

 1. ظرف های PS: از جنس پلی استایرن، فاقد هرگونه انعطاف، بی رنگ و بسیار محکم، این ماده به راحتی قالب گیری می شود و برای تولید فنجان، سینی های پلاستیکی و ... استفاده می شود.

 

ظروف بسته بندی ظروف بسته بندی

 

 


سوالات متداول

 

1.انواع مختلف ظرف های پلاستیکی مخصوص بسته بندی؟

پت که به صورت PET یا PETE 1 روی ظرف درج می شود

. ظرف های پلاستیکی HDPE

ظرف های پی وی سی

ظرف های LDPE

 ظرف های PP

ظرف های PS

 

2.ظرف های بسته بندی در چه سایزهایی عرضه می شوند؟

یکی از دغدغه های خریداران ظرف های بسته بندی این است که آیا برای آنچه که میخواهند بسته بندی کنند هر چقدر کوچک و یا هر چقدر بزرگ ظرف بسته بندی مناسب وجود دارد یا خیر؟ برای مثال ظروف کوچک نظیر ظروف بسته بندی ادویه جات یا ظروف بزرگتر برای بسته بندی نظیر ظروف بسته بندی میوه و ... هم برای خرید موجود هستند

 

3.انواع ظروف بسته بندی کدام است؟

 1. ظرف های مخصوص بسته بندی دارای درب
 2. ظرف های بسته بندی که کاملا شفاف هستند
 1. ظرف های بسته بندی باکیفیت بالا و شیک و لوکس

بیشترین سوالات سرچ شده در گوگل

 

چند نوع ظروف در بسته بندی وجود دارد؟
چهار نوع اصلی بسته بندی وجود دارد. این موارد عبارتند از: کانتینرها ظروفی هستند که محصولات و مواد را در حین ذخیره سازی و حمل و نقل نگهداری، محافظت و سازماندهی می کنند. آنها در اشکال مختلف از جمله کیسه، بشکه، طبل، کارتن، جعبه وجود دارند.
 
 
بهترین ماده برای بسته بندی چیست؟
5 ماده بسته بندی محافظ که هنگام جابجایی از آنها استفاده می شود
کاغذ بسته بندی وقتی صحبت از بسته بندی مواد می شود، کاغذ بسته بندی یکی از مقرون به صرفه ترین راه ها برای محافظت از وسایل شما در حین جابجایی است. ...
بالشتک حباب. ...
بادام زمینی بسته بندی استایروفوم. ...
فوم بسته بندی. ...
کیت های بسته بندی تخصصی
 
 
3 هدف از بسته بندی چیست؟
بسته بندی نقش های مختلفی دارد. اینها شامل ارائه حفاظت، ایمنی، قابلیت استفاده افزایش یافته، ظاهر جذاب، طراحی بهینه و الزامات خاص مشتری است.
 
 

 

سوالات (0)

هیچ سوالی در اینجا وجود ندارد

سوال خود را اضافه کنید.

ارسال سوال بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید